BURADASINIZ >Altın Analizi de artık elinizin altında...

Altın Analizi de artık elinizin altında...


By ozgur - Posted on 08 Nisan 2009

Altın son zamanların yükselen değerlerinden biri oldu. Malumunuz Eylül ayında kg fiyatı 30.000 civarında yukarı yönde başladığı yolculuğuna en yüksek Mart ayında 54.000 civarını görerek bitirmiş.
 
Analiz sistemim bu harekette 35020'den (25 Eylül) AL verip 46270'ten (3 Nisan) SATtırmış. Yaklaşık 6 ay için %32 kar. Fena değil. :)
 
Şahsen şimdiye kadar pek altın ile ilgilenmedim. Şimdiye kadar da takip etmiyordum. Fakat teknik analiz sistemi ile verim oranına baktığımda dövizlere eşit, hatta biraz daha verimli olduğunu gördüm. Bu nedenle altın analizini de eklemeye karar verdim.
 
Altın fiyatlarını çekebileceğim yerler ararken İstanbul Altın Borsası'nın günlük TCMB USD kuruna bağlı olarak açıkladığı altın fiyatlarını gördüm. Bunlar serbest piyasanın hareketlerine de paralel görünüyor. Referans olarak alabileceğimi düşünüyorum.
 
Altının alım-satım makası biraz yüksek görünüyor (Cumhuriyet altınında %2 civarı). Makası daha düşük alınabilecek bir yer var mı? Varsa birisi beni de bilgilendirebilir mi? (Şimdiden teşekkürler)
 
Umarım yararlı olur. Yorumlarınızı beklerim.

bence altin da onemli bir kural ihlali yapiyorsunuz.
teknik analizin en onemli kurallarindan biri teknik analizinizi yaptiginiz enstruman ile islem yapmaktir.
fakat siz dolar bazinda altin fiyatlarinin teknik analizini yaptiktan sonra tl bazindaki cumhuriyet altini uzerinde islem yapiyorsunuz.
ya tl bazindaki cumhuriyet altininin teknik analizini yapmalisiniz ya da ons fiyati uzerinden dolar bazinda islem yapabilmenin yolunu aramaniz gerekmekte.
 

Yorum için çok teşekkürler. Bu sebeple buradaki altın trendi analizi bir gösterge olarak alınabilir. Çünkü analizi gerçekleşmiş olan gerçek fiyatlarla yap(a)mıyorum. Buradaki sıkıntım piyasada gerçekleşen altın fiyatları için açık kaynak olarak alabileceğim bir yer olmaması(ya da ben bulamadım). Bu konuda bir kaynak var mıdır?